3 powody częstych oczyszczań szamba

Tworzenie kopii zapasowych septycznych może stanowić ogromną niedogodność, nie wspominając o zagrożeniach dla zdrowia i bezpieczeństwa. Ścieki mogą wrócić do armatury, wyglądając jak ciemna, mętna woda. Jeśli nie widzisz cofania się ścieków, silny zapach kanalizacji może być trudny do przeoczenia.

Nie powinieneś ignorować swoich podejrzeń, jeśli zauważysz oznaki cofania się ścieków w toaletach, umywalkach lub wannach. Jeśli Twój system często wykazuje jakiekolwiek oznaki kopii zapasowych, takie jak powolne odpływy lub bulgotanie w toaletach lub odpływach, poniższe trzy powody mogą wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.

1. Natrętne korzenie drzew 

Korzenie z drzew znajdujących się najbliżej linii odpływowych mogą stać się ogromnym zagrożeniem, jeśli korzenie zaatakują rury. Nawet jeśli nie masz drzew na swoim podwórku, żądne przygód korzenie drzew na podwórku sąsiada nadal mogą uszkodzić twoje rury kanalizacyjne.

Inwazyjne korzenie mogą przedostawać się do rur przez małe pęknięcia w poszukiwaniu składników odżywczych. Czasami korzenie mogą być na tyle mocne, że tworzą dziury w rurach. Korzenie szybko rozwijają się na końcach w postaci nitkowatych struktur. Z biegiem czasu odpady stałe i zanieczyszczenia mogą zostać wchłonięte przez inwazyjne nici i stworzyć chodaki.

Zatory mogą ograniczać płynny przepływ ścieków i powodować wzrost ciśnienia za zatkaniem. Nie mając dokąd pójść, ścieki mogą cofać się do toalet i zlewów. Możesz również zauważyć kilka powolnych odpływów w różnych częściach domu.

Twój ekspert od systemów septycznych może użyć strumienia wody pod wysokim ciśnieniem, aby zniszczyć inwazyjne korzenie i zapobiec dalszemu wzrostowi. Jeśli wzrost korzeni jest zbyt zaawansowany, technik może zamiast tego wymienić całe rury. Na szczęście częste inspekcje septyczne mogą zwykle zapobiec tak rozległym naprawom, które wynikają z natrętnych korzeni.

2. Zablokowany filtr septyczny

Większość szamb jest wyposażona w filtry wylotowe, które zapobiegają przeładowaniu pola ściekowego odpadami stałymi. Bez nich nadmiar odpadów stałych może dostać się do pola odpływowego. Drenaż może wkrótce przestać być skuteczny w oczyszczaniu ścieków z systemu septycznego.

Niestety, wbudowane filtry szamba mogą gromadzić zanieczyszczenia i z czasem ulegać zablokowaniu. Jeśli ludzie spłukują produkty inne niż papier toaletowy i ścieki, zatory są jeszcze bardziej prawdopodobne, ale nawet odpady stałe mogą spowodować blokadę, jeśli na filtrze zgromadzi się wystarczająca ilość.

Ponieważ filtry są zaprojektowane tak, aby przepuszczać tylko odpady płynne, możesz zauważyć, że pole drenażowe jest wyjątkowo suche, jeśli filtr jest zatkany, a poziom ścieków w zbiorniku może być zawsze wysoki. Wkrótce zbiornik nie będzie miał wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić więcej odpadów z domu. Możesz doświadczyć częstych kopii zapasowych w odpływach i innych urządzeniach wodociągowych.

Twój ekspert ds. septyki może najpierw sprawdzić system, aby upewnić się, że problem dotyczy tylko filtra zbiornika. Ścieki mogą nagle wypłynąć, gdy technik wyjmie filtr, jeśli istnieje blokada. Mogą zasugerować wymianę, jeśli filtr jest zbyt zniszczony.

3. Surowe chemikalia 

Bakterie beztlenowe w szambie mają kluczowe znaczenie w rozkładaniu napływających odpadów stałych. Bakterie te mogą wytrzymać ciemne otoczenie o niskiej zawartości tlenu, ale mogą umrzeć, gdy wejdą w kontakt z agresywnymi chemikaliami domowymi.

Silne detergenty, pestycydy, silne środki do czyszczenia odpływów i płyny przeciw zamarzaniu to tylko kilka przykładów takich bezwzględnych chemikaliów. Chociaż niewielkie ilości mogą nie wydawać się zbyt destrukcyjne, chemikalia mogą z czasem gromadzić się, jeśli będziesz nadal spłukiwał je do kanalizacji.

W rezultacie populacja bakterii beztlenowych może znacznie się zmniejszyć. Bez wystarczającej liczby bakterii do rozbicia stałych odpadów, Twój zbiornik mógłby się napełnić znacznie szybciej, ponieważ nieoczyszczone odpady stałe zajmują więcej miejsca. Wkrótce przychodzące odpady nie będą miały dokąd pójść i zamiast tego mogą płynąć z powrotem do systemu.

Unikaj zmywania żrących chemikaliów, wybielaczy lub detergentów do kanalizacji, aby zapewnić lepsze zdrowie septyczne. Zamiast używać ostrych środków do czyszczenia odpływów, aby odetkać odpływy, poproś technika septycznego o pomoc, aby uniknąć pogorszenia sytuacji. Technik septyczny często zaleca stosowanie bezpiecznych i nietoksycznych chemikaliów.