Niepłynący lub płynący szambo

W dzisiejszych czasach, kiedy ogólnodostępna sieć kanalizacyjna jest dość powszechna, wciąż istnieją odległe tereny, gdzie jej budowa z różnych względów nie jest możliwa – w tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest zainstalowanie szamba. Jest to przydomowy kolektor ścieków, składający się z dwóch lub więcej komór, w których zatrzymywane są cząstki stałe ze ścieków, które są również czyszczone beztlenowo w szambie. Oczyszczanie nie jest jednak na tyle wydajne, aby ta woda mogła wrócić do środowiska, ale jest podstawą do przekształcenia szamba w oczyszczalnię. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje szamba – są to szamba przepływowe i szamba niepłynące, i istnieją między nimi pewne istotne różnice.

Przepływowy szambo i jego charakterystyka

  • Składa się z kilku przegródek, które uzależnione są od ilości osób w gospodarstwie domowym – dla gospodarstw domowych do 10 osób musi posiadać dwie przegródki, w innym przypadku trzy lub więcej.
  • Objętość szamba musi wynosić co najmniej 2000 l na osobę.
  • Woda w nim przepływa przez kilka komór, gdzie jest oczyszczana mechanicznie i częściowo biologicznie, w wyniku czego zmniejsza się również objętość mułu. Woda nadaje się do uwolnienia z powrotem do środowiska, ale nie w pobliżu źródeł wody. Zwykle jest odprowadzany na otwarty teren przez przepust lub ścieki melioracyjne.
  • Szambo przepływowe ma możliwość przebudowy na oczyszczalnię ścieków, gdyż posiada przygotowane do tego dopływy i odpływy.
  • Modernizację szamba przelewowego można wykonać przy pomocy dotacji z Eko Funduszu, co znacznie obniża koszt inwestycji.
  • Przelewowy szambo sprawdzi się również jako kolektor wody, w przypadku gdy nie będzie już potrzebny do zbierania ścieków komunalnych, wystarczy go wcześniej dokładnie wyczyścić

Niepłynący szambo i jego charakterystyka

  • Jest to zamknięty zbiornik, w którym gromadzone są ścieki komunalne i nie ma możliwości przedostania się do środowiska.
  • Gromadzą się w nim ścieki, aż trzeba je opróżnić, dlatego ich objętość musi wynosić co najmniej trzy metry sześcienne na jednego domownika.
  • Nieprzepływające szambo jest bardziej ekologiczne niż przepływające szambo, ponieważ nie ma obawy przed zanieczyszczeniem środowiska ze względu na jego wodoszczelność.
  • Szambo bezprzepływowe jest łatwe w montażu, a także nie wymaga do eksploatacji drogich elementów technicznych, które mogłyby się zepsuć i spowodować dodatkowe koszty naprawy.
  • Nieprzepływające szambo jest nieprzepuszczalne, więc nie wymaga regularnej kontroli jakości wody.
  • Oczyszczanie wody miejskiej nie jest uzależnione od dopływu lub przerwa w dostawie wody.
  • Trzeba go regularnie opróżniać, co wiąże się z dość dużymi kosztami, dlatego lepiej pomyśleć o innej formie zbierania i oczyszczania ścieków bytowych.

Szambo zarówno przepływowe, jak i bezprzepływowe należy montować w miejscu zapewniającym łatwy dostęp w celu ich ewentualnej konserwacji i opróżniania szamba bezprzepływowego. W celu opróżnienia konieczne jest zawarcie umowy z właściwą służbą miejską i zapewnienie jej niezakłóconego dostępu do szamba po przyjeździe. Warto również wiedzieć, że istnieją odpady, które w żaden sposób nie pasują do szamba, ponieważ utrudniają lub uniemożliwiają jego opróżnienie, a nawet mogą wpływać na skład ścieków, spowalniając tym samym proces oczyszczania. Mimo to wiele osób wrzuca do niej niebezpieczne odpady – różne środki chemiczne (farby, lakiery, środki czyszczące), oleje i smary czy różne produkty higieniczne. Odpady, które nie ulegają biologicznemu rozkładowi (pieluchy, chusteczki, wkładki do uszu, niedopałki papierosów) powodują zapychanie szamba i szybsze jego zapełnianie.