SLOW FASHION – CZY URATUJE ŚWIAT?

Czym jest slow fashion? W tej chwili mówiąc o modzie często mówimy o modzie w kategoriach slow fashion i fast fashion. Jak odróżnić jeden trend od drugiego? Krótko mówiąc, szybka moda to nic innego jak szybka i masowa moda. To rodzaj mody, w której nie przywiązuje się dużej wagi do jakości materiału i szycia. Często kradnie projekty z domów mody i na ich podstawie tworzy swoje kolekcje. Jakość odzieży typu fast fashion jest bardzo niska, co oczywiście przekłada się na niską cenę gotowego produktu, którą niestety płacą osoby produkujące takie ekskluzywne ubrania damskie.

Slow fashion jest całkowitym przeciwieństwem swojego kuzyna, czyli fast fashion. Powolny jest naprawdę wolny. Tu kolekcje nie powstają w ciągu 1-2 tygodni, jak w przypadku fast fashion. Jeśli chodzi o słowa, wszystko od początku do końca musi być przemyślane i na najwyższym możliwym poziomie. Slow fashion może zaistnieć w kategorii high – i tutaj spotkamy się tylko z dobrami luksusowymi, które są robione ręcznie. Na szczęście slow istnieje również w bardziej przystępnej wersji.

Slow fashion wykorzystuje wysokiej jakości tkaniny produkowane na tym samym kontynencie, dzięki czemu łańcuch dostaw skraca się o kilka kilometrów, a tym samym marki slow fashion nie dorównują w ogromnym procencie śladowi węglowemu wytwarzanemu przez branżę. Jeśli chodzi o produkcję tkanin w Europie, manufaktury muszą spełniać najwyższe standardy w zakresie stacji uzdatniania wody po barwieniu tkanin i generowania zanieczyszczeń węglowych. Ekskluzywne sukienki damskie też można znaleźć w tym stylu.

Gdy materiał trafi do szwalni, możemy być pewni, że produkcja będzie trwała, ponieważ żadna marka slow fashion nie produkuje dużych ilości swoich wyrobów (w filozofii slow fashion pozbywanie się niesprzedanych kolekcji); Często jednak możemy spotkać się z szyciem modelu, jeśli okaże się bestsellerem. Dzięki tej akcji klient ma pewność, że zakupiony przez niego produkt został niedawno wyprodukowany, więc nie odstaje i nie rozprzestrzeni się na nas.

Innym ważnym elementem szycia w lokalnych szwalniach, a nie w fabrykach Trzeciego Świata, jest to, że pracownicy szwalni UE są uczciwie opłacani, mają umowy o pracę, lokalna społeczność jest aktywowana do pracy, a bezrobocie maleje. Niestety w szwalniach masowych jest odwrotnie, gdzie korzystanie z pracowników, praca bez umów i pasa z ustawową płacą minimalną jest na porządku dziennym. Jeśli więc wybierasz odzież typu slow fashion zamiast fast fashion, przyczyniasz się do sprawiedliwego wynagrodzenia pracowników i działasz na rzecz sprawiedliwego traktowania pracowników na każdym etapie łańcucha produkcji odzieży i akcesoriów.

A co zyskujesz bezpośrednio kupując ubrania slow fashion? Jest kilka bardzo ważnych argumentów. Przede wszystkim jakość. Kupując ubrania slow fashion masz pewność, że produkt będzie się bardzo powoli zużywał i będziesz mógł cieszyć się nim znacznie dłużej niż jeden sezon. Dzięki temu nie wygenerujesz więcej stert śmieci leżących na wysypiskach, bo nie wyrzucisz ubrań slow fashion po kilku miesiącach użytkowania. Kolejnym ważnym powodem, dla którego warto kupować slow fashion, jest unikalność produktów. Produkty slow fashion są szyte w ograniczonej liczbie sztuk, nigdy nie są to miliony egzemplarzy tej samej koszulki, sukienki itp.

Na koniec warto dodać, że slow fashion to głównie ubrania klasyczne, najczęściej w stylu minimalistycznym. Dzięki temu kolekcje danej marki czy projektanta, takie jak kolekcje O!Glamour, można idealnie ze sobą mieszać, a to oznacza, że ​​w naszej szafie nie ma chaosu i łatwo jest nam wybrać nowe stylizacje.

Jako polska marka odzieżowa premium, od samego początku działamy w O!Glamour w trendzie slow fashion. Zależy nam nie tylko na spełnieniu wszystkich Twoich oczekiwań co do stylu i jakości ubrań, ale także dbaniu o otaczające nas środowisko. Nasze tkaniny pochodzą z terenu Unii Europejskiej, a tkaniny do szycia oddalone są od nas zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów, dzięki czemu nasz łańcuch dostaw został skrócony do absolutnego minimum. Ubrania, które dla Was przygotowujemy są zawsze ręcznie robione przez nasze kochane Panie z szwalni. Nigdy nie przekraczamy określonej liczby sztuk na model i kolor. Dzięki temu masz pewność, że kupując ubrania O!Glamour założysz wyjątkowe rzeczy i nie spotkasz na ulicy takiej damy.

Jak ci się podoba filozofia slow fashion? Jakie marki slow fashion lubisz? Jak postrzegasz naszą markę O!Glamour, która również jest slow fashion? Czekamy na Wasze opinie!